Nowy mural ozdobi ścianę bloku przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej na Naramowicach. Wszyscy chętni, którzy chcą wziąć udział w konkursie artystycznym na projekt tego muralu, mogą składać swoje propozycje do 30 czerwca. Nowa atrakcja na ścianie bloku to inicjatywa towarzysząca budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Mural ma upamiętnić tak ważną dla lokalnej społeczności inwestycję.

Ze względu na liczne zapytania na temat konkursu, w tym o możliwość wydłużenia terminu nadsyłania prac, zapadła decyzja o wyznaczeniu go na 30 czerwca. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w konkursie „Naramowice – wczoraj i dziś”, zyskują więc dodatkowy miesiąc na przygotowanie swoich propozycji. Zachęcamy do udziału wszystkich, którzy chcą zaprezentować w artystycznej formie dzieje Naramowic, ze szczególnym uwzględnieniem kończonej inwestycji.

Oczekiwane są kompozycje, które językiem obrazu przybliżą odbiorcom, jak wyglądała przeszłość tej części Poznania. Rdzenni mieszkańcy osiedla doskonale pamiętają czasy gospodarstwa ogrodniczego i wystaw sprzętu rolniczego, które kilkadziesiąt lat temu odbywały się w okolicach obecnej ul. Karpiej. Nowi mieszkańcy, których do życia na Naramowicach może przekonać wygodny dojazd tramwajem na osiedle, dopiero będą odkrywali tożsamość tej części Poznania. A dzieje Naramowic są długie i niezwykłe – to ponad 650 lat przemian, od majątku szlacheckiego, poprzez wieś rozwijającą się wokół dworu, na którą wpływ mieli również osadnicy olenderscy, XX-wieczny kombinat ogrodniczy, aż po obecny typowo miejski kompleks mieszkaniowy.

Najlepsza praca ozdobi boczną elewację bloku przy ul. Tyrwackiej, która jest doskonale widoczna z perspektywy alei Praw Kobiet i biegnącej wzdłuż niej trasy tramwajowej.

Organizatorem konkursu jest spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, odpowiadająca za budowę trasy tramwajowej na Naramowice. Z kolei firma Gülermak, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, zgodziła się zostać sponsorem zarówno konkursu, jak i ostatecznego wykonania dzieła. Miejsce dla malowidła pomogła wskazać i przekonać sąsiadów do realizacji tego pomysłu pani Eleonora Mikołajczyk-Winiarska, jedna z zasłużonych mieszkanek Naramowic. Inicjatywę wsparli radni osiedlowi, którzy czuwają nad całością działań wokół konkursu.

Nadesłane projekty przeanalizuje komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora. Prace oceniane będą pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Na twórcę lub twórców najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Poznańskich Inwestycji Miejskich, plac Wiosny Ludów 2, 61-831 Poznań.

Szczegółowy regulamin i załączniki dostępne są na stronie pim.poznan.pl.