Przy al. Praw Kobiet na Naramowicach rozpoczęło się sadzenie pierwszych drzew i krzewów, które są częścią planowanego parku. Ma on powstać z myślą o osłanianiu mieszkańców przed spalinami i hałasem ruchu ulicznego, ma także zapewnić miejsce do rekreacji. 

– Nowo otwarta trasa Naramowicka codziennie przyciąga mnóstwo osób. Niezbędnym elementem było stworzenie przy niej miejsca przyjaznego środowisku oraz okolicznym mieszkankom i mieszkańcom – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Park osłonowy w tym miejscu ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia mieszkających tutaj poznaniaków i poznanianek. 

Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje się pierwszymi nasadzeniami. Jest to część roślin uwzględnionych w projekcie parku przygotowanym przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie. W zależności od możliwości finansowych, Miasto będzie stopniowo realizowało kolejne etapy zadania.

– Park planowany jest wzdłuż al. Praw Kobiet, czyli nowej ulicy powstałej przy trasie tramwajowej. Docelowo zazieleni się teren na odcinku między ul. Łużycką a ul. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej. Jesienią zakończyły się prace projektowe, za które odpowiadała nasza spółka. Dokumentacja uwzględnia podział prac na mniejsze części, by realizacja inwestycji mogła odbywać się etapowo. Uwzględnia także rezerwę terenową pod targowisko przewidziane przy skrzyżowaniu ul. Łużyckiej i al. Praw Kobiet – mówi Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ramach przedsięwzięcia w tym miesiącu posadzonych zostanie 45 sosen czarnych oraz 141 sadzonek cisa pośredniego. Pojawi się także trawnik. Sosna czarna jest gatunkiem znanym z odporności na trudne warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza, ma też niewielkie wymagania uprawowe. Podobnie odporny jest cis pośredni, który również sprawdza się w miastach.

Podczas opracowywania dokumentacji, wykonawca uwzględniał postulaty z przeprowadzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej i radę osiedla Naramowice konsultacji społecznych. Park ma pełnić funkcję osłonową wobec pobliskich osiedli i zabudowań. Powstanie poza zakresem inwestycji tramwajowo-drogowej, głównie na niezagospodarowanym do tej pory terenie, na którym brakuje gatunków drzew cennych pod względem wizualnym i przyrodniczym, a także średniego piętra roślinności, trawników, roślin okrywowych, bylin i traw ozdobnych.  

Projektanci zwrócili uwagę na istniejące przedepty, które były brane pod uwagę podczas planowania układu komunikacyjnego. Oprócz uzupełnienia terenu parku o nowe rośliny i ścieżki, planowane są też miejsca rekreacji: bulodrom, boisko do gry w koszykówkę oraz stoliki szachowe. Przewidziane są też ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. W miejscach, do których nie dochodzi światło od ulicy, pojawią się nowe lampy, by zapewniły poczucie bezpieczeństwa odwiedzającym.