W sobotę, 23 kwietnia 2022r. uruchomiona została cała trasa tramwajowa na Naramowice. Na trasie kursują tramwaje linii nr 10. W miniony weekend, na Błażeja kursowały dwie dodatkowe linie tramwajowe – turystyczna nr 20 i linia normalna nr 33. W sobotę i niedzielę nowy odcinek trasy od pętli Wilczak do ulicy Błażeja i z powrotem samą linią nr 10 przejechało blisko 16 tysięcy pasażerów.

23 kwietnia, po niespełna 2 latach od rozpoczęcia robót budowlanych w pełni uruchomiona została licząca ponad 3 kilometry długości trasa, która połączyła pętle na Wilczaku i ulicę Błażeja. Długo wyczekiwane skomunikowanie tramwajowe Naramowic z centrum było najważniejszą inwestycją komunikacyjną Poznania ostatnich lat. Po 23 miesiącach intensywnych prac, tramwaj po raz pierwszy przewiózł pasażerów do ul. Błażeja. Od 23 kwietnia dojeżdża tam linia nr 10 kursująca z Dębca, ale w odpowiedzi na duże zainteresowanie otwarciem trasy, między godziną 10:00 a 18:00 uruchomiono w sobotę dwie dodatkowe linie tramwajowe – linię nr 33 oraz turystyczną – nr 20. Linią nr 20 można było przejechać całą nową trasę z Wilczaka do Błażeja, natomiast tramwaje linii nr 33 dojeżdżały z Naramowic do Starego Zoo. Dużą atrakcją dla miłośników komunikacji była możliwość pokonania 3 kilometrowej trasy odrestaurowanym, wypożyczonym z Krakowa tramwajem typu 4N1, który obsługiwał linię 20, a w rozpoczętym właśnie sezonie będzie co weekend przewoził pasażerów na linii turystycznej.

Warto zaznaczyć iż na obecnym etapie, ze względów technologicznych oraz bezpieczeństwa, na tej trasie została uruchomiona tylko jedna linia numer 10. Całą trasę linii nr 10, łączącą ulicę Błażeja z pętlą tramwajową na Dębcu przejedziemy rozkładowo w niespełna 40 minut, natomiast do Kaponiery dojedziemy już w ciągu 22 minut.

Największą popularnością na trasie cieszą się przystanki Błażeja, Naramowice i Włodarska. W dniu otwarcia nowego odcinka,  najwięcej pasażerów skorzystało z tramwaju pomiędzy godziną 16.00 a 19.00.      

Bardzo dziękujemy ogromnej liczbie pasażerów, którzy pojawili się w sobotę na inauguracji. Wszystkim dziękujemy za skorzystanie z możliwości zwiedzenia nowej trasy i oczywiście zachęcamy do stałego korzystania z komunikacji publicznej.

O ile w weekend duże napełnienia tramwajów można tłumaczyć zainteresowaniem mieszkańców, aby przejechać się nową trasą, ta wysoka frekwencja w poniedziałek potwierdziła tylko fakt jak ta trasa jest potrzebna mieszkańcom północnych dzielnic Poznania. Tego dnia z linii na odcinku Wilczak – Błażeja skorzystało ponad 10 tys. osób, z czego ok. 3 tys. z przystanku Błażeja, który zdecydowanie wysuwa się na najbardziej popularny na nowej trasie.