AKTUALIZACJA 19.05.2022 R.

Ze względu na liczne zapytania na temat konkursu, w tym o możliwość wydłużenia terminu nadsyłania prac, zapadła decyzja o wyznaczeniu go na 30 czerwca.

——————————————–

Rusza konkurs artystyczny na projekt muralu na Naramowicach. To inicjatywa towarzysząca budowie nowej trasy tramwajowej w Poznaniu. Mural ozdobi ścianę bloku przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej.

– Budowa trasy tramwajowej to wydarzenie historyczne dla mieszkanek i mieszkańców Poznania, szczególnie z niecierpliwością oczekiwane na Naramowicach. Uruchomienie tramwaju jak i nowych dróg to przełomowe momenty z perspektywy udogodnień infrastrukturalnych. Te chwile upamiętni nowy mural, dzięki któremu Naramowice zyskają również ciekawą artystyczną atrakcję – mówi Justyna Litka, Prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Boczna elewacja bloku przy ul. Tyrwackiej jest doskonale widoczna z perspektywy alei Praw Kobiet i biegnącej wzdłuż niej trasy tramwajowej. Obecnie jest szara i nudna, ale wkrótce ozdobi ją mural. Konkurs, którego celem jest wykonanie malowidła, zatytułowano „Naramowice – wczoraj i dziś”. Zadaniem uczestników, którzy zgłoszą swoje propozycje, będzie zaprezentowanie w artystycznej formie dziejów Naramowic, ze szczególnym uwzględnieniem kończonej właśnie inwestycji.

Oczekiwane są kompozycje, które językiem obrazu przybliżą odbiorcom, jak wyglądała przeszłość tej części Poznania. Rdzenni mieszkańcy osiedla doskonale pamiętają czasy gospodarstwa ogrodniczego i wystaw sprzętu rolniczego, które kilkadziesiąt lat temu odbywały się w okolicach obecnej ul. Karpiej. Nowi mieszkańcy, których do życia na Naramowicach może przekonać wygodny dojazd tramwajem na osiedle, dopiero będą odkrywali tożsamość tej części Poznania. A dzieje Naramowic są długie i niezwykłe – to ponad 650 lat przemian, od majątku szlacheckiego, poprzez wieś rozwijającą się wokół dworu, na którą wpływ mieli również osadnicy olenderscy, XX-wieczny kombinat ogrodniczy, aż po obecny typowo miejski kompleks mieszkaniowy.

Organizatorem konkursu jest spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, odpowiadająca za budowę trasy tramwajowej na Naramowice. Z kolei firma Gülermak, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, zgodziła się zostać sponsorem zarówno konkursu, jak i ostatecznego wykonania dzieła. Miejsce dla malowidła pomogła wskazać i przekonać sąsiadów do realizacji tego pomysłu pani Eleonora Mikołajczyk-Winiarska, jedna z zasłużonych mieszkanek Naramowic. Inicjatywę wsparli radni osiedlowi, którzy czuwają nad całością działań wokół konkursu.

– Cieszę się, że społeczna inicjatywa mieszkańców i radnych osiedlowych, jaką było wykonanie muralu dla Naramowic, została z entuzjazmem przyjęta zarówno przez Poznańskie Inwestycje Miejskie, jak i firmę Gülermak. Tym samym już za moment Naramowice będą mogły cieszyć się nie tylko ze znacznej poprawy warunków komunikacyjnych, ale i obecności historycznego i pierwszego na osiedlu – muralu – mówi Paweł Sowa, radny miejski, pomysłodawca konkursu.

Nadesłane projekty przeanalizuje komisja konkursowa składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora. Prace oceniane będą pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Na twórcę lub twórców najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Konkurs potrwa do 30 maja br. Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Poznańskich Inwestycji Miejskich, plac Wiosny Ludów 2, 61-831 Poznań.

Szczegółowy regulamin oraz załączniki dostępne są TUTAJ.