Powstająca trasa tramwajowa na Naramowice ma swój początek na pętli Wilczak znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej, Naramowickiej, Szelągowskiej i Wilczak. Trwa przebudowa tego układu komunikacyjnego, dlatego na noc z 5 na 6 marca (z piątku na sobotę) planowana jest zmiana organizacji ruchu w tym rejonie.

Wcześniej, bo w nocy z 3 na 4 marca (z środy na czwartek) zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Serbskiej i Lechickiej. Na ul. Serbskiej przywrócone zostaną dwa pasy dla pojazdów skręcających w stronę mostu Lecha. Zmieni się oznakowanie i sygnalizacja świetlna, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności.

Poza szczytami komunikacyjnymi prowadzone będą również prace na ul. Lechickiej (w rejonie byłego skrzyżowania z ul. Naramowicką), które będą generować utrudnienia (zawężenia pasów, ruch wahadłowy), ale przyczynią się do poprawy stanu nawierzchni.

– Roboty budowalne trwają na wszystkich odcinkach trasy na Naramowice, wykonawca pracuje zarówno nad sieciami uzbrojenia terenu, jak i układem torowym i drogowym. Dobrą wiadomością jest przywrócenie dwukierunkowego przejazdu przez ul. Słowiańską w rejonie pętli, bo torowisko tramwajowe przecinające ulicę zostało już zamontowane. Druga dobra wiadomość to otwarcie ul. Naramowickiej jednokierunkowo na odcinku od Wilczaka do ul. Serbskiej. Kierowcy korzystać będą z wyremontowanej części ulicy. Musimy zamknąć jednak fragment ul. Wilczak ? mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Od 6 marca będzie można więc ponownie przejechać w obu kierunkach ul. Słowiańską do ul. Szelągowskiej. Oznacza to również powrót autobusów kursujących przez ul. Szelągowską i Słowiańską. W nadchodzący weekend wprowadzona zostanie możliwość jednokierunkowego przejazdu ul. Naramowicką od ul. Wilczak w kierunku ul. Serbskiej – dojazd do posesji i skręt tylko w ul. Serbską w kierunku ul. Wilczak i mostu Lecha. Dla pieszych i rowerzystów dostępna będzie wschodnia część ul. Naramowickiej (po jezdni w związku z budową chodników). Dojazd do osiedla Ataner pod numerami 31-47 możliwy ul. Naramowicką zarówno od ul. Serbskiej, jak i od ul. Szelągowskiej i Słowiańskiej.

Nadchodzące zamknięcie ul. Wilczak dotyczy odcinka pomiędzy ul. Ugory a Szelągowską. Dojazd do posesji przy ul. Wilczak nr 68 będzie zapewnione przez plac budowy. Przejście dla pieszych na ul. Szelągowskiej przesunięte zostanie w kierunku południowym (między obecnym tymczasowym przystankiem a standardową lokalizacją).

Wróci także stała organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Szelągowskiej i Winogrady. Oznacza to przywrócenie sygnalizacji, oznakowania i likwidację tymczasowego przystanku. Podobnie będzie na skrzyżowaniu ulic Murawa i Winogrady. Z kolei na skrzyżowaniu ulic Murawa i Słowiańska wróci m.in. śluza autobusowa dla kierunku Murawa ? Słowiańska i przestaną działać tymczasowe przystanki przy skrzyżowaniu.

W związku z zamknięciem ul. Wilczak wyznaczone zostaną objazdy. Z ul. Szelągowskiej w kierunku mostu Lecha będzie można przejechać przez ulice Naramowicką i Serbską. W odwrotnym kierunku, czyli do centrum z mostu Lecha, przejedziemy z ul. Serbskiej przez rondo Solidarności oraz ulice Murawa i Słowiańską do Szelągowskiej.

Planowane zmiany dotyczą także tras autobusów komunikacji miejskiej. Linie nr 167, 174, 190 i 911 oraz nocne nr 214 i 224 pojadą przez ul. Szelągowską i Słowiańską. Przystanek autobusowy Wilczak (zlokalizowany przy ul. Szelągowskiej) zostanie przeniesiony na ul. Słowiańską (po skręcie w lewo, za przejściem dla pieszych). Szczegółowe informacje dla pasażerów na stronie ztm.poznan.pl.