Rozbudowana pętla tramwajowa Wilczak po odbiorach robót budowlanych i  pomyślnym przejściu  testów jest gotowa do obsługi pasażerów MPK. Pierwszy tramwaj linii nr 3 przyjechały nią 2 września.

GALERIA

– Tak jak zapowiadaliśmy tramwaje tej linii wracają na rozbudowaną pętlę od początku nowego roku szkolnego. Jest ona pierwszym namacalnym efektem realizacji najważniejszego w Poznaniu projektu transportowego, który lepiej skomunikuje północno-wschodnie dzielnice Poznania z jego centrum. Jest już przygotowana do połączenia z torowiskiem, które na przełomie 2021 i 2022 roku połączy ją z Naramowicami – powiedział Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W trakcie rozbudowy pętli generalny wykonawca inwestycji – konsorcjum, w którego skład wchodzą firma Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź SA i Gülermak Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – wybudował nowe torowisko z siecią trakcyjną oraz  perony, na których pojawiły się nowe wiaty przystankowe, elementy małej architektury i systemu identyfikacji miejskiej. Ciągi komunikacyjne w obrębie pętli zostały wyposażone w rozwiązania, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi i ruchowymi.

Docelowo to miejsce będzie zielone. Nasadzenia pojawią się po wybudowaniu na pętli punktu nadzoru ruchu dla MPK i jednej z dwóch stacji zasilających nową trasę. Jeśli zrobiono by to wcześniej  – zieleń mogłaby zostać uszkodzona podczas prowadzonych prac.

Pierwszy etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice przewiduje powstanie nowego układu komunikacyjnego, na które składać się będzie nowe torowisko o długości 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami. Inwestycja jest współfinansowana z dwóch projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: „Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu” oraz “Budowa trasy tramwajowej od Pętli Wilczak do Naramowic w Poznaniu”.

– W najbliższym czasie działania związane z realizacją tej najważniejszej inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu rozpoczną się po drugiej stronie ulicy Słowiańskiej, w parku Kosynierów. Teren po dawnym cmentarzu ewangelickim będą badać archeolodzy, by później można było prowadzić prace budowlane bez niespodzianek – poinformował Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.